Psychofyzická príprava je špecifický vzdelávací program pre tehotné ženy a ich partnerov na úspešné zvládnutie rodičovskej roly. V tomto programe si budúci rodičia osvojujú vedomosti a zručnosti a učia sa návykom, ktoré vedú k bezpečnému rodičovstvu. Kurzy prispievajú k odbúravaniu negatívnych emócií súvisiacich s pôrodom, s pôrodnými bolesťami a obavami o dieťa, zlepšujú fyzickú a psychickú kondíciu a pripravujú budúce mamičky na to, čo ich čaká v najbližších týždňoch. Odborníci UNLP sú pripravení odpovedať na všetky otázky budúcich mamičiek.
Dôveryhodné informácie – aby bol zážitok z narodenia dieťaťa krásny a emotívny
Pilotný kurz pre rodičky sa začal na Gynekologicko-pôrodníckej klinike. Okrem pôrodných asistentiek sa tehotným ženám budú postupne venovať aj fyzioterapeutky, nutričné terapeutky, sociálne pracovníčky, sestry z Neonatologického oddelenia, laktačné poradkyne a lekári z I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny.
„Som vďačná, že v dobe prebytku informácií určených tehotným a čerstvým mamičkám, ktoré môžu byť síce ohromujúce, avšak nie vždy spoľahlivé a bezpečné, sa pôrodné asistentky iniciatívne v spolupráci s inými kategóriami zdravotníckych zamestnancov rozhodli realizovať kurzy psychofyzickej prípravy na pôrod. Je dôležité, aby ženy boli na pôrod dostatočne fyzicky a psychicky pripravené, čo vedie k plnej sústredenosti na tak krásny a emotívny zážitok, akým je narodenie dieťaťa. Som presvedčená, že odborné a dôveryhodné informácie môžu ženám pomôcť zmierniť či eliminovať stres, úzkosť, strach i napätie a tak zlepšiť ich pripravenosť na samotný pôrod,“ uviedla námestníčka Úseku ošetrovateľstva PhDr. Alena Kellnerová, MPH, ktorá privítala budúce mamičky na pôde UNLP Košice.
Prednášky sú vhodné pre tehotné ženy od 30. týždňa gravidity
Kompletný kurz psychofyzickej prípravy pozostáva zo šiestich stretnutí a na každom z nich sa preberá iná téma. Konajú sa v priestoroch Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v areáli na Triede SNP 1. Každý týždeň sa mamičky počas dvoch hodín dozvedia mnohé zaujímavosti, spoločne si zacvičia a diskutujú o všetkom čo ich zaujíma. Prvá hodina je zameraná na prenatálne poradne v nemocnici a na to, ako sa pripraviť na samotný pôrod, kedy sa vybrať do nemocnice a čo si vziať pre seba aj pre bábätko. V ďalších fázach prípravy sa odborníci venujú prvej a druhej fáze pôrodnej, obdobiu šestonedelia a základnej manipulácii s bábätkom počas prvých týždňov. Mamičky tiež získajú cenné odporúčania a rady o dojčení.
Vedenie UNLP Košice takéto aktivity podporuje a oceňuje prácu svojich zamestnancov: „Je dôležité, aby sa budúce mamičky dozvedeli o všetkom, čo ich počas pôrodu čaká a mali tiež možnosť diskutovať s odborníkmi na témy, ktoré ich zaujímajú. Som veľmi rád, že máme takých šikovných a iniciatívnych zamestnancov, ktorí túto aktivitu zorganizovali a všetko pripravili. Verím, že do budúcna pomôžu mnohým mamičkám, ktoré sa rozhodnú rodiť v našej nemocnici,“ uviedol námestník LPS pre chirurgické odbory, MUDr. Róbert Čellár, PhD., MPH.
Cvičenia pre tehotné aj prehliadka pôrodnej sály
„Vzhľadom na zvyšujúci sa dopyt po službách spojených so starostlivosťou o tehotné sme sa rozhodli spustiť projekt Psychofyzickej prípravy. Budúce mamičky dostanú kompletné informácie o tom, ako sa pripraviť na pôrod, môžu sa tešiť aj na prípravu po fyzickej stránke, pretože im poskytneme možnosť cvičenia pre tehotné pod vedením pôrodných asistentiek. Kurzy môžu navštevovať ženy samé alebo s partnerom či inou podpornou osobou. Súčasťou bude aj prehliadka pôrodnej sály, aby budúce rodičky vedeli, do akého prostredia prídu rodiť, čím sa eliminuje strach z neznámeho,“ uviedla PhDr. Slávka Havrilová z Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNLP Košice.
Predlžený pôrod môže spôsobiť strach vyvolaný nevedomosťou
Psychická príprava je zameraná na zvyšovanie informovanosti v oblasti tehotenstva, pôrodu, šestonedelia, rodičovstva a starostlivosti o dieťa. Fyzická príprava je cielený nácvik svalov a relaxačných techník. Pod vedením pôrodných asistentiek tehotné ženy nacvičujú dýchanie a techniku tlačenia a posilňujú svaly, ktoré im pri pôrode budú pomáhať. Zároveň sa prakticky učia zásady starostlivosti o prsia, novorodenca a polohy pri dojčení.
Príprava pre tehotné ženy vznikla začiatkom 20. storočia ako metóda pôrodníckej analgézie. Anglický lekár popisuje fakt, že hlavnou Popisuje začarovaný kruh strach – spazmus – bolesť. Dodáva, že nevedomosť vyvoláva úzkosť a stres a tie zas telesné napätie. Tieto kurzy majú niekoľko pozitív: znižujú pocit úzkosti a vnímania pôrodnej bolesti, krátia čas trvania pôrodu, zlepšujú vnímanie pôrodu, umocňujú partnerské a rodinné vzťahy, napomáhajú vytvárať lepší vzťah k novorodencovi a prispievajú k zdravému priebehu šestonedelia.
Psychofyzickú prípravu rodičiek realizujeme na oboch našich gynekologicko-pôrodníckych pracoviskách:
Gynekologicko-pôrodnícka klinika, Trieda SNP 1 – každý utorok od 16:00 do 18:00 hod.
Prihlásiť sa môžete tu:
alebo na: gynekologia.pfp.snp@unlp.sk
Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, Rastislavova 43 – každý pondelok od 13:00 do 15:00 hod.
Prihlásiť sa môžete tu:
alebo na: porodnica.kosice@gmail.com