Ilustračná foto - personál

UNLP pri príležitosti svojho 100. výročia venovala ľuďom darček – najväčšiu bezplatnú prevenciu, zdravotníci odhalili aj závažné diagnózy

Najväčšia bezplatná prevencia zdravia v dejinách našej nemocnice bola mimoriadne úspešná. Vyše 30 lekárov, sestier a ďalších zdravotníkov našej nemocnice v OC Optima na jednom mieste preventívne vyšetrilo a odborne poradilo stovkám návštevníkov. „Našou snahou je ísť čo najbližšie k pacientom a vytvoriť im príjemný a trochu netradičný prvý kontakt. Naši profesionáli v rôznych oblastiach prezentovali svoje pracoviská, teda po takomto prvom kontakte sa pacient v prípade odhalenia problému mohol priamo objednať do niektorej z našich špecializovaných ambulancií,“ uviedol riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH.

Najväčšia prevencia pri príležitosti 100. výročia otvorenia štátnej nemocnice

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice pripravila verejnosti darček pri príležitosti svojho okrúhleho výročia v podobe bezplatných preventívnych vyšetrení. „V tejto komplexnosti je to najväčšia prevencia pre verejnosť v dejinách našej nemocnice. Prevencia je totiž zadarmo, no liečba môže byť finančne náročná. Prišli aj takí, ktorí sa preventívnej návšteve lekára z akéhokoľvek dôvodu bránia, a to bolo naším hlavným cieľom,“ dodáva riaditeľ. Záujemci absolvovali na jednom mieste rôzne vyšetrenia, ktorých výsledky mohli poukázať na možný problém. „Pri meraniach vnútroočného tlaku v rámci prevencie zeleného zákalu (glaukómu), sme namerali zvýšené hodnoty u siedmich ľudí, ktorým som odporučil ďalšie špecializované očné  vyšetrenia potrebné na to, aby sme diagnózu mohli vylúčiť. Pri rozvinutí tohto ochorenia totiž hrozí slepota,“ povedal MUDr. Jozef Szilasi z Očnej kliniky.

Na meranie tuku sa čakalo v radoch

Najväčší záujem návštevníkov podujatia bol o merania telesného tuku odborníkmi z Centra preventívnej a športovej medicíny, ktorí zároveň kontrolovali tlak, glykémie, saturácie O2 a vypočítali záujemcom body mass index (BMI), ktorý poukázal na možnú nadváhu.

Čakalo sa aj na vyšetrenie znamienok pred letnými dovolenkami našimi lekárkami z Kliniky dermatovenerológie. „Znamienka sme vyšetrovali pomocou dermastoskopu a objavili sme dva prípady s podozrením na malígny melanóm,“ potvrdila MUDr. Michaela Popovičová.. Odborníkov z I. stomatologickej kliniky zas potešilo, že drvivá väčšina ľudí im potvrdila pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok, vrátane najmenších detí.

Mimoriadne užitočné informácie poskytol zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny MUDr. Martin Novotný o očkovaní proti HPV vírusu, ktoré je prínosné rovnako pre ženy, ako aj mužov do 45 rokov. RNDr. Zuzana Váczy, vedúca Združenej tkanivovej banky v rámci prevencie HPV vírusu zas prezentovala novú metódu testovania, ktorú sme v nemocnici nedávno zaviedli do praxe priamo vo Vakcinačnom centre UNLP na Rastislavovej 43. Zaujali aj konzultácie s nutričnými terapeutkami z Oddelenia liečebnej výživy o správnom stravovaní sa a vhodných diétach. Za veľmi prínosné považovali muži  inštrukcie k samovyšetreniu semenníkov, ktoré im prezentovali sestry z Urologického oddelenia či ženy inštrukcie k samovyšetreniu prsníkov, ktoré im prezentovala sestra z mamárnej poradne I. chirurgickej kliniky.

Praktické informácie o ošetrení rôznych druhov poranení či správnych postupov po uhryznutí zvieraťom poskytol tím zdravotníkov z Kliniky úrazovej chirurgie. Seniori sa od urológov dozvedeli užitočné informácie o inkontinencii, s ortopédmi konzultovali čo ich čaká v prípade výmeny bedrového či kolenného kĺbu a mladšia generácia sa radila so zdravotníkmi Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie o správnom držaní tela, prevencii plochých nôh, ako aj rehabilitácii po úrazoch a operáciách.

Preventívnu akciu podporili športové osobnosti metropoly východu

V našom Centre preventívnej a športovej medicíny sa odborníci už niekoľko rokov starajú o zdravotný stav dlhoročných reprezentantiek Slovenska v atletike, sestier Velďákových, či súčasnej hviezdy florbalu, Tomáša Bezega, trénera FaBK ATU Košice: „V dnešnej dobe je značne podceňované zdravie a to nielen športovcov. Práve takéto preventívne prehliadky sú potrebné, pretože lekári vedia daný problém nájsť a predísť rôznym tragédiám,“ povedal Tomáš Bezeg.
„Podporujeme vašu akciu, pretože všetky prehliadky, ktoré sú tu k dispozícii, nie sú verejnosťou v nemocniciach využívané tak, ako by mali byť. Keďže sme aj trénerky detí, chceme, aby aj naši zverenci absolvovali potrebné športové prehliadky, a tak môžeme predísť prípadným nežiaducim zdravotným problémom,“ uviedla Danka Velďáková. Jej dvojička Janka dodala: „Každý človek by mal vnímať signály svojho tela a keď sa cíti zle, netreba to podceňovať. Aj ja sama mám strach z návštevy lekárov, ale je to občas potrebné, aby sme ochránili naše zdravie.“

Preventívnu akciu doplnila výstava prác psychiatrických pacientov a pacientov s neurologickými ochoreniami, ktoré tvoria počas svojej liečby, ako aj výstava historických fotografií nemocnice, či vzácna prvá operačná kniha z roku 1919. 100-ročnú históriu druhej najväčšej slovenskej nemocnice budú návštevníkom obchodného centra pripomínať obe výstavy až do 19. mája 2024.