Spasticita je stav, ktorý postihuje asi 20-40 % pacientov po prekonaní cievnej mozgovej príhody (CMP). Ide o neprirodzené zvýšené napätie svalov, obmedzuje pohyb, spôsobuje bolesti a môže viesť k deformitám končatín. Nemusí sa prejaviť bezprostredne po prekonaní CMP, ale často sa vyvíja postupne až do 12 mesiacov od udalosti. Bez adekvátnej liečby vedie k dlhodobej invalidite a výrazne znižuje kvalitu života. Mnoho pacientov netuší, že liečbu do dvoch rokov od prekonania mozgovej príhody hradia zdravotné poisťovne.
Liečba spasticity – veľký krok v zlepšovaní kvality života po CMP
V týchto dňoch sa na Slovensku do akcie „Deň otvorených dverí – Liečba spasticity po cievnej mozgovej príhode“ zapája spolu 10 nemocníc. Odborníci UNLP Košice sa týmto pacientom venovali 6. novembra v popoludňajších hodinách. Pomocou dotazníka a jednoduchých otázok vyhodnocovali podozrenie na spasticitu a odporúčali následný postup. Na konzultácie bez výmenného lístka prišli nielen samotní pacienti, ale aj ich blízki, ktorí sú im po prekonaní ochorenia veľkou pomocou. Mnohí z nich privítali informácie o tom, že spasticitu je možné liečiť v špecializovanej ambulancii. Desiatim vyšetreným pacientom po CMP lekári odporučili následnú liečbu.
V UNLP Košice máme dve takéto špecializované centrá, jedno v areáli na Triede SNP 1, druhé v areáli na Rastislavovej 43. „Pacienta na začiatku vyšetrí neurológ aj rehabilitačný lekár a fyzioterapeut, ktorí spoločne nastavia adekvátnu liečbu. Pri ľahkom stupni spasticity ide len o rehabilitačnú liečbu, no pri strednom a ťažkom stupni postihnutia už používame kombinovanú liečbu, teda rehabilitačnú s botulotoxínom. Ten aplikujeme raz za tri mesiace do postihnutých svalov pod ultrazvukom,“ uviedla MUDr. Lenka Josayová z Neurologickej kliniky. Vlani ošetrili 537 pacientov s CMP a od začiatku tohto roka to bolo už vyše 490 pacientov.
Cievna mozgová príhoda postihuje čoraz mladších ľudí
Každoročne je na Slovensku hospitalizovaných vyše 12 000 pacientov s akútnou CMP. Spasticita je jedným z jej najčastejších a najzávažnejších dôsledkov. Pacienti pritom často nevedia, že tento stav je čiastočne až úplne liečiteľný. Význam preventívneho podujatia vyzdvihla aj primárka Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie MUDr. Miriam Dziaková, PhD.: „Nie vždy vie pacient správne posúdiť, čo je spasticita a či ňou vôbec trpí lebo má rôzne prejavy, či už nešikovnosť pri chôdzi, pri uchopovaní predmetov alebo iných denných aktivitách. Je veľmi podstatné, aby takýto pacient navštívil odborníkov, aby sa s jeho liečbou začalo čím skôr.“
Svetový deň cievnej mozgovej príhody si každoročne pripomíname 29.10. Toto ochorenie vo všeobecnosti patrí medzi hlavné príčiny úmrtí a závažných postihnutí. V posledných rokoch pritom čoraz častejšie postihuje aj mladšie ročníky, pri ktorých je následný postih zväčša veľmi závažný a často si vyžaduje aj liečbu samotnej spasticity.
Bližšie informácie získate TU.