Ilustračná foto - personál

UNLP sa blíži k celoslovenskému prvenstvu v bezpečnom podávaní intravenóznych liečiv a cytostatík úplne uzavretým systémom

Krvou prenosné nákazy a ochorenia šíriace sa vzduchom – aj týmto rizikám denne čelia zdravotníci počas starostlivosti o pacientov. Vedenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice (UNLP) preto kladie veľký dôraz na bezpečnosť a zdravie zdravotníkov pri práci a pravidelne pre nich organizuje školenia a odborné semináre s rôznym zameraním. „Najväčším bohatstvom tejto nemocnice sú ľudia, ktorí v nej pracujú a ich bezpečnosť je pre nás dôležitá. Za všetkým je nielen opatrnosť zdravotníckeho personálu, ale aj veľká dávka zodpovednosti voči pacientom,“ povedal v úvode posledného tohtoročného seminára určeného sestrám MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH, riaditeľ UNLP.

Od detailov na ihle až po infúznu pumpu

Detaily ako sú hrot či správna hrúbka kanyly, vhodná infúzna súprava až po infúznu fľašu, ako aj použitie infúznych a perfúznych púmp, to všetko si vyžaduje dodržiavanie prísnych noriem. Bezpečná infúzna terapia pre pacienta modernej doby predstavuje elimináciu partikulárnej kontaminácie, chemických škodlivín aj alergénov. Na druhej strane môže byť pacient nakazený nebezpečnými infekciami, čo zas predstavuje veľké riziko pre sestry, ktoré lieky pripravujú a podávajú pacientom do žily. „Dnes už používame bezpečné kanyly z flexibilných materiálov,  ktoré pacienti lepšie tolerujú, a použitím fóliových náplastí na fixovanie zavedenej kanyly zvyšujú komfort pacienta a zjednodušujú prácu sestry. Pracujeme aj s kanylami, ktoré majú väčšiu dĺžku a zavádzajú sa pod ultrazvukom, ale môžu byť zavedené až tri týždne čo znižuje počet traumatizujúcich výkonov u pacienta spojených so zavádzaním venóznych kanýl. Výberom správnej kanyly, následným ošetrovaním, manipuláciou a zodpovedným prístupom pomôžeme pacientovi a zároveň ochránime aj seba“, vysvetlila Mgr. Slávka Olejárová, vedúca sestra Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM).

Dávku zodpovednosti v tomto procese nesú vývojári týchto moderných zdravotníckych pomôcok. „Celá infúzna linka, od zavedenej kanyly, cez systém hadičiek, trojcestných kohútikov, ventilov, infúznej súpravy až po infúznu pumpu, musí byť úplne bezpečná. Nemôže obsahovať žiadne ftaláty, nemôže prepúšťať cytostatiká, musí chrániť svetlocitlivé liečivá. Na tom sa naša firma podieľala niekoľko rokov. Dnes môžeme povedať, že vieme zabezpečiť  úplne uzavretý systém na podávanie cytostatík,“ potvrdila MVDr. Dagmar Wágnerová, regionálna manažérka spoločnosti B.Braun Medical. 

CVK – veľký pomocník

Cieľom školenia bolo aj efektívne využívanie a ošetrovanie centrálnych venóznych katétrov (CVK), ktoré poskytujú viacero možností: odoberať krv, rýchlo podať veľké množstvo infúznych a transfúznych roztokov, či podávať all-in-one roztoky pacientom v bezprostrednom ohrození života, ako aj pacientom s oslabeným venóznym systémom. „Pacient potom nie je traumatizovaný častými pokusmi o odber krvi alebo opakovaným zavádzaním intravenóznej linky. Správny postup ušetrí čas personálu a chráni aj pacienta,“ dodala Mgr. Diana Grejtáková, manažérka dennej zmeny OAIM.

Sériu odborných seminárov zaviedla námestníčka Úseku ošetrovateľstva UNLP Košice PhDr. Alena Kellnerová, MPH, pričom záujem o účasť na tomto podujatí majú aj sestry z iných zdravotníckych zariadení: „Toto je už piaty kurz spojený s workshopom a už len krôčik nás delí od toho, aby sme sa stali prvou slovenskou nemocnicou v bezpečnom podávaní cytostatík uzavretým systémom. Na každom seminári sa totiž zúčastnilo okolo 70 sestier zo všetkých medicínskych pracovísk UNLP, čo svedčí o zodpovednom a profesionálnom prístupe našich sestier k svojmu povolaniu.“