V našej nemocnici sa za uplynulý rok narodilo 2532 bábätiek. Z toho bolo 38 párov dvojičiek a jedny štvorčatá. 51% novorodencov tvorili chlapci, 49% dievčatá.
Aké boli najčastejšie mená, ktoré rodičia vybrali svojim ratolestiam? Rodičia často stavili na tradičné slovenské mená, hoci niektorí popustili uzdu fantázii. Na Michala, Samuela, Richarda, Viktóriu, Sáru a Sofiu sa však nechytali. Toto boli najčastejšie mená, ktoré dostali novorodenci od rodičov v našej nemocnici počas roka 2021. Občas sa vyskytli aj exotickejšie mená, či mená seriálových hviezd.
„Kým pred pár rokmi leteli skôr cudzie mená, teraz sa viac používajú domáce. Je to návrat k tradícii. Medzi chlapčenskými menami sme mali najviac Michalov, Samuelov, Richardov, ale k častým patrili aj Adam, Ján, Martin, Dominik a Sebastián. U dievčenských kraľujú Viktórie, Sáry, Sofie, no pribudli aj Laura, Hana, Olívia a Simona,“ prezradila referentka pre zápis novorodencov v UNLP Anna Csorbová. Keďže sa tejto práci na nemocničnej matrike venuje už 17 rokov, mohla porovnávať a rada doplnila, že zriedkavejšie sa vyskytujú aj populárne mená z telenoviel. „Tentoraz z tých zaujímavejších spomeniem mená ako Darren, Roderik, Zalán, Aiden, Zoey, Kaleb, ale aj dve naraz – Timotej Enumett. Mali sme aj tieto cudzie ženské mená – Rylie, Alma, Lota, Luana, Anissa, Rania, či Prea,“ uviedla matrikárka.
Čo potrebujú rodičia pri zápise dieťatka na matrike UNLP?
Zatiaľ čo v nemocnici sa dá dané meno zmeniť ľahko, na matrike je to už zložitejšie. „Mala som už také prípady, že rodičia vybraté meno nahradili ešte pred riadnym úradným zápisom. Vydatá matka u nás potrebuje sobášny list, slobodná matka svoj rodný list. Pokiaľ má určené otcovstvo, zápisnica sa vykoná pred narodením dieťaťa na matrike. Rozvedená potrebuje rozsudok a pokiaľ neuplynulo 300 dní od rozvodu, tak aj sobášny list,“ povedala Csorbová. Ako so slzami dojatia doplnila, jednej mamičke darovala monitor dychu, lebo jej dcéra už tohto pomocníka pre bábätko nepotrebuje.
Stávajú sa aj prípady, že rodičia dopĺňajú druhé meno, čo je možné. Najviac však tri, no v roku 2021 sa to v UNLP nestalo. Ak ide o cudzie meno, v nemocnici si preverujú, či sa nachádza na zozname a môžu ho vôbec zapísať v tejto podobe.
A aká je na záver cenná rada A. Csorbovej rodičom? „Nevyberajte svojim deťom viac ako jedno meno, lebo im skomplikujete život. Musia veľa písať a pri niektorých formulároch nie je ani toľko miesta. A príjemný je aj návrat k slovenskej tradícii, teda k našim menám.“