Ilustračná foto - personál

Vakcinačné centrum UNLP má 1 rok – 140 420 podaných vakcín

Vakcinačné centrum UNLP zamestnanci

Medzi prvých očkovaných Slovákov proti ochoreniu COVID-19 (27.12.2020) patril vtedy 94-ročný MUDr. Ján Virgala, infektológ, priekopník očkovania na východnom Slovensku. Vďaka očkovaniu, ktoré pomáhal zavádzať v polovici 20. storočia, prežili tisíce detí, ktoré by dovtedy nemali šancu.
Druhú dávku vakcíny dostal J. Virgala 18. januára 2021 v práve otvorenom Vakcinačnom centre,v Pavilóne II na Rastislavovej ulici v Košiciach. „Vo vakcinácii vidím veľký význam v boji proti pandémii, lebo nič lepšie sa doteraz nevymyslelo. Mám bohaté skúsenosti pri vakcinácii detí, a ak dnes robí omikron problémy, obávam sa, že pacientov nad 60 rokov bude treba očkovať povinne. Mám v sebe už aj tretiu dávku Pfizeru a uvidíme, koľko bude ešte treba dávok,“ hovorí dnes už 95-ročný Ján Virgala, ktorý si po tretiu dávku prišiel znovu do nášho Vakcinačného centra na jeseň minulého roka.
„Vakcinačné centrum priamo v areáli UNLP potvrdilo svoju opodstatnenosť. Pomohlo odľahčiť nával pacientov nielen v ambulanciách, ale aj na lôžkach. Očkovanie je tým najúčinnejším nástrojom, ako zdolať pandémiu,“ vysvetľuje prof. MUDr. Pavol Jarčuška, Phd., prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP. Práve zdravotníci z tejto kliniky očkovali prvých záujemcov.

MUDr. Virgala s prof. Jarcuskom

UNLP podala viac než 140 000 dávok vakcín proti COVID-19

V UNLP sa očkuje vakcínou Comirnaty od dodávateľov Pfizer/BioNTech, v menšej miere sa na jar minulého roka očkovalo aj AstraZenecou a čiastočne aj Modernou. Celkovo zdravotníci UNLP podali vyše 140 000 dávok vakcín. „Prvú dávku u nás dostalo 52 132, druhú 51 720 a tretiu 31 160 ľudí. Vakcínou AstraZeneca sme zaočkovali 2 860 ľudí a Modernou 2 548,“ hovorí vedúca Vakcinačného centra MUDr. Jaroslava Ostróová.

Samostatné centrum vzniklo pre potreby rozširujúceho sa záujmu o očkovanie. Podarilo sa ho otvoriť za tri dni, o čo sa postarali sestry, fyzioterapeuti, lekári, IT tím. „Dohromady sa tu za rok existencie vystriedalo vyše 80 našich zdravotníkov, ktorí priamo vakcinujú a zabezpečujú administratívu. Veľkou pomocou boli v prvých mesiacoch aj kňazi z Košickej arcidiecézy, ale aj technici, informatici a tiež vojaci či dobrovoľníci. Mnohí z nich dodnes pomáhajú koordinovať klientov, ktorí prichádzajú na očkovanie. Ľudí, ktorí pomohli vybudovať naše centrum a za rok ho uviesť do života, bolo určite viac než 100,“ hovorí MUDr. Jaroslava Ostróová, vedúca Vakcinačného centra.

V najvyťaženejších dňoch podali vo Vakcinačnom centre takmer 1000 dávok vakcíny. Išlo najmä o víkendy, kedy sa prišli očkovať učitelia v apríli minulého roka. „Aj teraz medzi sviatkami sme mali dni, kedy sme zaočkovali vyše 900 záujemcov. Najväčší záujem je o tretiu dávku vakcíny, po booster, tzv. posilňovaciu dávku si prichádza čoraz viac záujemcov. Škoda, že záujem o prvú dávku je veľmi nízky,“ uzatvára MUDr. Ostróová, ktorá zároveň pôsobí ako anestéziologička na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, jednom z najvyťaženejších pracovísk UNLP.

Bližšie informácie o našom Vakcinačnom centre a o očkovaní v UNLP nájdete na: https://www.unlp.sk/ockovanie/, ktoré pre vás pravidelne aktualizujeme a aj na sociálnych sieťach.