Ilustračná foto - personál

Vážna situácia v UNLP, lôžka sú obsadené na 90%

Oddelenie anesteziólogie a intenzívnej mediciny na Rastislavovej ul.

Situácia v druhej najväčšej nemocnici na Slovensku je veľmi vážna. Covidové lôžka sú v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice obsadené takmer na 90%. Denne prijímame na hospitalizáciu od 20 – 40 nových pacientov. „Ďalšej reprofilizácii a reorganizácii pracovísk na Rastislavovej ulici sa nevyhneme. Kapacity covidových lôžok však nemôžeme navyšovať do nekonečna, pokiaľ chceme naďalej zabezpečovať aj tzv. bielu medicínu pre necovidových pacientov,“ konštatuje generálny riaditeľ UNLP Košice, MUDr. Ján Slávik, MBA.

„Momentálne máme hospitalizovaných 232 pacientov s ochorením COVID-19, voľných lôžok ostáva len pár. Výrazne sa však zhoršuje situácia s kritickými pacientami, ktorých je štvrtina. Na umelej pľúcnej ventilácii je 13 pacientov, ďalších 26 potrebuje vysokoprietokový kyslík,“ dodáva Ján Slávik.

Highflow kyslíkových prístrojov ostáva v UNLP už len niekoľko voľných k dispozícii pre vážne chorých pacientov. „Je to naozaj vážne – rozhodovať, kto sa dostane na prístroje. Sme opäť v situácii, že musíme zvažovať okolnosti a zdravotný stav pacienta,“ dodáva generálny riaditeľ.

Medzi covidovými pacientmi pribúdajú mladšie ročníky

Vekový priemer pacientov s covidom je u žien 62 rokov, u mužov 58 rokov. „Čoraz viac však pribúdajú aj mladšie ročníky, zaznamenávame úmrtia pacientov a mimoriadne ťažké stavy u ľudí tesne nad 50 rokov,“ konštatuje výkonný riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD. Vo väčšine prípadov ide o nezaočkovaných pacientov. Pomer neočkovaných a očkovaných pacientov je k dnešnému dňu v UNLP: 80% neočkovaní a 20% očkovaní.
„Po prvý krát sme na umelej pľúcnej ventilácii zaznamenali plne zaočkovaného pacienta, absolvoval očkovanie dvoma dávkami vakcíny Astra Zeneca. Všetci ostatní pacienti, ktorí sú na ÚPV v UNLP, sú neočkovaní,“ upresnil Ľ. Beňa.

Viac než 110 zdravotníkov v karanténe alebo COVID PN

Situáciu zhoršuje aj stúpajúci počet zdravotníkov, ktorí sú v karanténnej práce neschopnosti. „Tieto počty rastú zo dňa na deň, od septembra máme už takmer 90 zamestnancov v karanténe. Len za uplynulé dva novembrové týždne stúpol tento počet o viac než 50 zdravotníkov. A z druhej vlny máme stále práceneschopných viac než 20 zamestnancov, ktorí majú post covidové následky a preto si ich zdravotný stav vyžaduje ďalšiu liečbu. Nie je jednoduché organizačne zabezpečiť prácu či už covidových alebo necovidových pracovísk. Personál všade chýba aj bez covidu,“ uzatvára generálny riaditeľ.