Ilustračná foto - personál

Zaostrili sme na vaše zdravie

Dobrovoľnú osvetovo-preventívnu akciu, za ktorú verejnosť nič neplatí, organizuje Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice každoročne pri príležitosti Svetového dňa zdravia. Už samotný názov „Zaostríme na vaše zdravie“ hovorí o cieli, ktorý si odborníci UNLP predsavzali, a tým je odhaliť menšie problémy, aby sme predišli väčším, ktoré môžu prepuknúť do choroby. Ak k tomu dôjde, situácia sa komplikuje pre pacienta aj lekára a samotná liečba je vždy drahšia, než prevencia. Preto sa naši zdravotníci rozhodli pomôcť ľuďom, vypočuť si, čo ich trápi a odborne im včas poradiť.

Najlepšou prevenciou je pohyb

Lekári, sestry aj fyzioterapeutky za pár hodín poradili okolo 100 ľuďom, väčšinou v seniorskom veku. Trápil ich najmä vysoký tlak, aj urologické problémy. Dozvedeli sa aj to, čo robiť v prípade bolestí chrbta a aké je správne držanie tela. „Klasickou civilizačnou chorobou sú dnes poruchy pohybového aparátu, hlavne chrbtice v dôsledku sedavých povolaní. Najlepšou prevenciou je pohyb. Niekomu vyhovuje pilates, inému joga, možností je v dnešnej dobe veľa a nikdy nie je neskoro začať,“ hovorí MUDr. Radomír Petko z Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie.

Výskyt rakoviny semenníkov stúpa

Sestry z Urologickej kliniky a Mammárnej poradne I. chirurgickej kliniky, na špeciálnych modeloch, predviedli záujemcom správny spôsob preventívneho samovyšetrenia prsníkov a semenníkov. „V súčasnosti evidujeme veľký výskyt rakoviny semenníkov. Objavuje sa aj u mladých aktívnych športovcov napr. v dôsledku úrazu, či kopnutia do semenníkov, následkom čoho môže časom vzniknúť nejaká zmena. Medzi rizikové povolania patria profesionálni vodiči, ale aj športovci, najmä cyklisti, ktorí si bicyklovaním dráždia prostatu a poškodzujú semenovody,“ dodáva vedúca sestra Urologickej kliniky Mgr. Jana Miženková.

Najväčší záujem bol o merania hodnôt cukru, krvného tlaku, saturácie kyslíka, ako aj BMI indexu, vrátane meraní brušného tuku v réžii sestier z Centra preventívnej a športovej medicíny I. internej kliniky.

FOTOGALÉRIA z podujatia: