DEKOMPRESÍVNE KRANIEKTÓMIE – Hands on cadaver. Neurochirurgovia z našej Neurochirurgickej kliniky UNLP a LF UPJŠ Košice, v spolupráci s Ústavom anatómie Lekárskej fakulty UPJŠ a AESCULAP AKADEMIE v Čechách a na Slovensku pripravili druhý ročník úspešného kurzu.
Bol zameraný predovšetkým na zvládnutie základnej operačnej techniky pri najťažších úrazoch hlavy. Mladí neurochirurgovia a neurotraumatológovia zo Slovenska mali možnosť vyskúšať si základné operačné postupy a prístupy pri ťažkých poraneniach hlavy s dôrazom na anatómiu mozgu, na indikácie pre výkon, či na prípadné komplikácie.
„Kurz bol jedinečný v tom, že mladí kolegovia mali možnosť vyskúšať si zložité operačné prístupy bezpečne na kadáveroch. Získali tak cenné zručnosti pre reálne operácie hlavy a to bez zaťaženia pacienta,“ uviedol prednosta Neurochirurgickej kliniky UNLP doc. MUDr. Vladimír Kaťuch, PhD., MBA odborný garant a lektor kurz.
Dekompresívnu kraniektómiu realizujú neurochirurgovia pri operácii mozgu, keď je tlak v hlave príliš vysoký. Zákrok sa robí v najvážnejších prípadoch, keď je potrebné rýchlo znížiť tlak v lebke, aby sa zlepšil prietok krvi v mozgu a chránili sa jeho funkcie. Pri operácii sa dočasne odstráni časť lebky, kostného laloku, aby mal mozog viac miesta a mohol sa zväčšiť bez toho, aby ho niečo tlačilo. Týmto spôsobom sa predchádza ďalšiemu poškodeniu mozgu, ktoré môže nastať, keď naň príliš tlačí vysoký tlak.
To môže zabrániť závažným komplikáciám, ako je napríklad herniácia mozgu (ako následok úrazu alebo infekcie) alebo zhoršený prietok krvi do mozgu. „Tieto kritické situácie môžu nastať traumatickým poranením mozgu, mozgovým krvácaním, mozgovým infarktom alebo infekciou. U pacientov, ktorí podstúpili dekompresívnu kraniektómiu, je výrazne vyššia šanca zachrániť život a zlepšiť celkový stav pacienta,“ doplnil docent Kaťuch.
Jedným z lektorov druhého ročníka bol aj významný hosť pôsobiaci v USA, doktor Ivo Petoe, Chief neurosurgery resident z University of South Florida. Samotný nácvik sa realizoval pod vedením skúsených neurochirurgov z UNLP. Účastníci pozitívne hodnotili možnosť vyskúšať si techniku priamo na preparáte a porovnať postupy. Mohli si napolohovať pacienta ako pri skutočnej operácii, naučiť sa aké inštrumenty použiť a ako si ich správne pripraviť k operačnému výkonu.
Po dvoch úspešných ročníkoch, plánuje Aesculap Akadémia tento kurz zopakovať na Slovensku aj o rok. „V budúcom roku plánujeme rozšíriť tento kadaverózny kurz o niektoré neurochirurgické témy, ktoré sa týkajú lebečnej bázy, endoskopie a ventrikuloskopie“, dodáva docent Kaťuch.
DEKOMPRESÍVNA KRANIEKTÓMIA
Je operačná technika, ktorá predstavuje otvorenie neurokrania a odsatie krvného výronu vzniknutého v dôsledku úrazu hlavy pod tvrdou blanou mozgu, kvôli ktorému dochádza k opuchu mozgu. Ide o život zachraňujúci výkon indikovaný po zlyhaní konzervatívnej liečby. Jeho včasné a rýchle zvládnutie môže zachrániť život a zlepšiť celkový pooperačný stav pacienta.
INTRAKRANIÁLNA HYPERTENZIA
Alebo tiež zvýšený intrakraniálny tlak (ICP), je nárast tlaku okolo mozgu. Ide o život ohrozujúcu diagnózu, ktorá býva diagnostikovaná nielen u dospelých, ale aj u malých detí. Medzi najčastejšie príčiny patria: pád na hlavu či úder do hlavy, ktorý môže poraniť mozog alebo mať negatívny vplyv na tekutinu okolo neho. Ďalšie možné príčiny zvýšeného intrakraniálneho tlaku sú infekcie, nádory, mŕtvica, aneuryzma, epilepsia (môže vyvolať opuch mozgových tkanív), záchvat, hydrocefalus (akumulácia miechovej tekutiny v mozgových dutinách), hypertenzívne poranenie mozgu (nekontrolovaný vysoký krvný tlak vedie ku krvácaniu v mozgu), hypoxémia (nedostatok kyslíka v krvi), meningitída (zápal ochranných membrán okolo mozgu a miechy).
Ročne sa realizuje na Neurochirurgickej klinike UNLP viac než 2000 operácií v celkovej anestézii. Úrazov hlavy, ktoré si vyžadujú následnú dekompresívnu kraniektómiu robia naši neurochirurgovia približne 100 ročne.
O prvom ročníku kadaverózneho kurzu si môžete prečítať tu: https://unlp.sk/aktualita/nasi-neurochirurgovia-skolia-kolegov-zo-slovenska-pri-osetreni-tazkych-urazov-hlavy/