Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice vzniklo v roku 1966 ako anestéziologicko-resuscitačné oddelenie. Zabezpečuje anestéziologické služby pre všetky chirurgické oddelenie Univerzitnej nemocnice na Rastislavovej 43.
V roku 2014 sa Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny presťahovalo z historickej a pamiatkovo chránenej budovy II. pavilónu do novej modernej budovy Urgentného príjmu. Nachádza sa na 3. poschodí a k dispozícii má 10 lôžok.
Anestéziológia a intenzívna medicína je základným špecializačným odborom. Zaoberá sa dvoma činnosťami – anestéziológiou a intenzívnou medicínou – liečbou kriticky chorých pacientov.
Anestéziológia je medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá anestéziou pri operačných výkonoch, ktorú môžeme rozdeliť na celkovú a regionálnu/lokálnu.
Celková anestézia je riadený stav bezvedomia, ktorý je potrebný na navodenie stavu bez citlivosti a vnímania bolesti počas operačného výkonu alebo vyšetrenia. Používa sa pri veľkých operačných výkonoch na hlave, krku, hrudníku, bruchu a končatinách, alebo ak nemožno vykonať lokálnu anestéziu.
Regionálna/lokálna anestézia zahŕňa injekciu lokálneho anestetika na znecitlivenie operovanej oblasti tela. Regionálne anestéziologické techniky zahŕňajú: spinálne blokády, epidurálne blokády, blokády nervov a nervových pletencov horných a dolných končatín a pod.
Pracovníci oddelenia podajú ročne cca 8000 anestézií.
Intenzívna medicína sa zaoberá komplexnou starostlivosťou o pacientov v kritickom stave. Sú to pacienti, ktorým zlyháva jeden alebo aj viac životne dôležitých orgánov ako pľúca, srdce a krvný obeh, obličky, pečeň, tráviaci systém, vnútorné prostredie. Odbor sa zaoberá udržiavaním a nahrádzaním funkcií týchto orgánov či už liekmi, prístrojovou technikou alebo ich kombináciou.
Intenzívnu starostlivosť zabezpečuje oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny na 10 lôžkach.
Dve lôžka sú v samostatných izolačných izbách s vlastným sociálnym zariadením a vstupným filtrom.
Oddelenie je vybavené modernou prístrojovou technikou ako dýchacími prístrojmi zabezpečujúcimi umelú pľúcnu ventiláciu, monitormi na invazívne a neinvazívne monitorovanie vitálnych funkcií, prepojených do centrálneho monitoru umiestneného v pozorovateľni, fibrobronchoskopmi, videolaryngoskopmi, infúzormi a perfuzormi na kontinuálne podávanie parenterálnej výživy a liečiv, enterálnymi pumpami na podávanie enterálnej výživy, analyzátorom krvných plynov, dialyzačným prístrojom, trombelastogramom, ECMO – prístrojom na zabezpečenie mimotelovej oxigenácie, prenosným USG prístrojom a mobilným RTG prístrojom.
Ročne je na tomto pracovisku ukončených 180 až 200 hospitalizácii. Súčasťou oddelenia je aj anestéziologická ambulancia umiestnená na prízemí chirurgického monobloku, ktorá zabezpečuje predanestetické vyšetrenie pacientov.