Darcovstvo a transplantácie orgánov sú unikátne činnosti, ktoré vyžadujú spoluprácu viacerých medicínskych odborov. V Košiciach sa orgány na transplantačné účely začali odoberať v roku 1986 a v roku 1988 bola zrealizovaná prvá transplantácia obličky. V priebehu prvých dvoch desaťročí cieľavedomej práce anestéziológov, chirurgov, nefrológov, imunológov a ďalších odborníkov sa vypracovali diagnostické a liečebné procesy, ktorých výsledkom bol významný nárast počtu transplantácií obličiek. V roku 2004 sa v úzkej spolupráci s Transplantačným centrom v Banskej Bystrici začal program transplantácií obličiek od živých darcov. S cieľom ďalšieho rozvoja darcovského a transplantačného programu v regióne košického a prešovského kraja vzniklo v roku 2007 Transplantačné oddelenie ako samostatné oddelenie UNLP.
Aktivita nášho transplantačného centra, súčasťou ktorého je okrem Transplantačného oddelenia aj I. chirurgická klinika, I. klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny, Oddelenie laboratórnej medicíny – Pododdelenie klinickej imunológie, Ústav lekárskej a klinickej mikrobiológie, Ústav patológie a Centrálny operačný trakt a Oddelenie centrálnej sterilizácie a dezinfekcie, je počas celej doby fungovania vysoká. Realizujeme 45-50 transplantácií obličiek ročne, pričom v ostatných rokoch je priemerne 8% transplantácií od živých darcov. Detailnejšie údaje o odberovej a transplantačnej aktivite sú na www.nto.sk.
K významným míľnikom našej činnosti patria zavedenie laparoskopických techník pri odberoch obličiek od živých darcov (2014), rozšírenie eliminačných metód o imunoadsorpciu (2015), realizácia párovej výmeny orgánov (tzv. krížová transplantácia, 2015), zvýšenie počtu multiorgánových odberov najmä odberov pľúc (2022), prvá alogénna transplantácia Langerhansových ostrovčekov (2023), použitie transportného systému TransMedics Organ Care System na transport bijúceho srdca odobratého v Košiciach (2023), využitie systému XVIVO na hypotermnú perfúziu odobratej obličky (2024) a prvá AB0 inkompatibilná transplantácia obličky od živého darcu (2024). Podrobnosti o vyššie uvedených významných aktivitách transplantačného centra nájdete tu: https://unlp.sk/?s=transplant
V súčasnosti na lôžkovom oddelení a v nefrologickej ambulancii poskytujeme komplexnú starostlivosť o pacientov s chorobami obličiek. Realizujeme diagnostiku chronických chorôb obličiek vrátane biopsie obličky, využívame moderné dostupné možnosti liečby chronických glomerulonefritíd, zabezpečujeme prípravu pacientov na transplantáciu obličky, vyšetrujeme živých darcov obličky. Neoddeliteľnou súčasťou našej práce je koordinácia odberov od darcov so stanovenou mozgovou smrťou, komunikácia s Národnou transplantačnou organizáciou, ako aj inými koordinačnými organizáciami v Európe. Na oddelení zároveň prebieha pregraduálna výučba študentov Lekárskej fakulty UPJŠ a postgraduálna príprava lekárov v špecializačnom odbore nefrológia. Lekári Transplantačného oddelenia sa pravidelne zúčastňujú na regionálnych, celoslovenských i zahraničných edukačných aktivitách a vedeckých podujatiach.
Prostredníctvom nášho občianskeho združenia Druhé šance organizujeme edukačné aktivity pre odbornú a laickú verejnosť a zlepšujeme podmienky pre ambulantnú a nemocničnú starostlivosť o našich pacientov. Číslo účtu na podporu OZ Druhé šance je SK 69 0900 0000 0051 1284 9458