Ilustračná foto - personál

Očkovanie

Očkovacie centrum Rastislavova 43

 

Očkujeme proti COVID-19, HPV vírusu a iné. 

KDE NÁS NÁJDETE:

Vakcinačné centrum sa nachádza v areáli UNLP na Rastislavovej 43 v budove Pavilónu II.

Po vstupe do areálu cez hlavný vchod, sledujte značenie.

Zdravotnícky personál  je pripravený na Vašu návštevu.

KONTAKTY: 

Telefón: 055/615 2703

E-mail: ockovacie.centrum@unlp.sk

 

OČKOVACIE dni proti COVID-19:

UTOROK 8:00 – 15:00 hod.  

Obedná prestávka: 12:00 – 12:30

 

Očkuje sa najnovšou vakcínou: Nuvaxovid XBB.1.5 

REGISTROVAŤ SA MOŽETE prostredníctvom stránky https://covidforms.nczisk.sk/

Očkujeme AJ BEZ REGISTRÁCIE. Len osoby nad 18 rokov.

V prípade detí nad 12 rokov je REGISTRÁCIA na očkovanie POVINNÁ: https://covidforms.nczisk.sk/

Očkovaciu látku Nuvaxovid XBB.1.5 je možné aplikovať intramuskulárne osobám vo veku 12 rokov a starším, ako jednu 0,5 ml dávku najskôr 3 mesiace od poslednej podanej vakcíny proti ochoreniu COVID -19, a to bez ohľadu na predchádzajúce očkovanie (poradie podanej dávky / typ vakcíny) proti ochoreniu COVID-19. Očkovanie proti COVID-19 je u všetkých vekových skupín dobrovoľné.

Očkujeme aj vakcínou Comirnaty omicron XXB.

OČKOVACIE dni v roku 2024 proti HPV vírusu: 

30. 4. 2024

Očkujeme deti od 15 rokov veku, aj dospelých. BEZ REZERVÁCIE. 

VAKCÍNA JE PLNE HRADENÁ  zo zdravotného poistenia pre 12, 13, 14 (+364 dní)  ročné deti. Tieto sa musia očkovať u všeobecného lekára pre deti a dorast. 

Staršie dievčatá a chlapci do 18 rokov môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré im preplatia spätne časť ceny vakcíny.

SKRÍNING na HPV vírus:

Objednať sa môžete tu: ockovacie.centrum@unlp.sk

Väčšina sexuálne aktívnych žien a mužov sa stretne s HPV vírusom. 90% z nich vírus eliminuje. U ostatných však môžu viesť zmeny v bunkách k rakovine, to môže trvať 10 až 35 rokov. Test samotný nepotvrdí, či má človek v tele rakovinu, vie však citlivo stanoviť typy HPV vírusu v tele.  Niektoré sú vysoko rizikovým faktorom pre rakovinu (najčastejšie krčka maternice), iné pre bradavice.

Na základe HPV testu sa vie lekár rýchlo rozhodnúť, aké ďalšie kroky urobí – sledovanie pacienta, ďalšie vyšetrenia, liečba. Očkovanie spolu s pravidelným testovaním dokáže rýchlejšie eliminovať rakovinu krčka maternice z populácie.

ČO JE HPV

HPV (ľudský papilomavírus) je rakovinotvorný vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Na Slovensku zbytočne zomiera na rakovinu krčka maternice viac ako 200 žien ročne. Okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory – rakovina vagíny, penisu alebo konečníka. Dostupná je účinná prevencia vo forme očkovania a preventívnych prehliadok. Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov a obe pohlavia.

 

OČKOVANIE PROTI CHRÍPKE

Termíny očkovania a aktuálne informácie k očkovaniu proti chrípke budeme publikovať akonáhle bude tento typ očkovania počas roka aktuálny, spravidla na jeseň.